Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


2, 9 i 16 października 2019 /środa/ godz. 11.00 - "Dobre maniery zawsze w cenie!" - przewodnik po protokole dyplomatycznym - warsztaty

Prowadzenie: Halina Bieda, nauczycielka wiedzy o obyczajach 

W ramach projektu "Roczniki".

Wstęp wolny UWAGA! Brak wolnych miejsc! 

W programie warsztatów:
spotkanie 1 (w dniu: 2.10): powitanie, przedstawianie, strój;
spotkanie 2 (w dniu: 9.10): zachowania w miejscach publicznych;
spotkanie 3 (w dniu: 16.10): przy stole.

Halina Bieda - dyrektor Muzeum Powstań Śląskich i Radna Sejmiku Województwa Śląskiego. Bytomianka, społecznik i samorządowiec. W 1981 r. ukończyła I LO im. J. Smolenia w Bytomiu, w 1986 studia na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Katowicach, a w 2008 studia podyplomowe. W latach 1986 - 2006 nauczyciel geografii i wiedzy o obyczajach. W wyborach 2006, 2010 i 2012 uzyskała mandat radnej Bytomia. W latach 2006 - 2012 wiceprezydent Bytomia, w 2012 r. pełniła funkcje prezydenta Bytomia i Rady Miejskiej. Od października 2012 r. w firmie Armada Development (zajmującej się rewitalizacją terenów po kopalni Szombierki w Bytomiu) dyrektor operacyjny spółki, w latach 2013 - 2014 prezes tej firmy. Wspiera i aktywnie działa w organizacjach pozarządowych. W latach 2004 – 2006 Przewodnicząca Rady Bytomskich Organizacji Pozarządowych. Prezes MCEE i Bytomskiego Klubu Samorządowego, Członek Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków UŚ oraz Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego. Z ramienia Sejmiku członek Rady Programowej Opery Śląskiej, Rady Naukowej Programu Edukacji Regionalnej Województwa Śląskiego, Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu i Zespołu ds. Opracowania Mechanizmu Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Najlepsza Radna Wojewódzka 2017 r. w Polsce wg Portalu Samorządowego. Matka czwórki dzieci i babcia trójki wnucząt. Od 1987 roku realizowała autorski przedmiot "Wiedza o obyczajach". Autorka wielu artykułów i publikacji o dobrych manierach i protokole dyplomatycznym. Pomysłodawczyni Wojewódzkiego Turnieju savoir-vivre'u dla uczniów szkół średnich.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Projekt ROCZNIKI ma na celu włączenie do aktywności kulturalnej Seniorów oraz młodzież w wieku 18-25 lat. Jest odpowiedzią na opracowaną w ramach projektu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016” diagnozę potrzeb kulturalnych mieszkańców Rudy Śląskiej oraz „Diagnozę partycypacyjną osób starszych” opracowaną przez rudzkie Stowarzyszenie Pro Ethica. W ramach projektu odbędą się zajęcia rozwijające zainteresowania Seniorów dotyczące fotografii, tańca, plastyki, teatru i nowoczesnych technologii. Najistotniejszym elementem projektu dającym poczucie sprawczości, będzie realizacja mikroprojektów w grupach międzypokoleniowych, inicjujących wspólnie z różnymi środowiskami, działania lokalne. Poprzez udział w zajęciach przygotowujących do realizacji mikroprojektów, uczestnicy zostaną wyposażeni w wiedzę z zakresu m.in.: zasad realizowania projektów, dostępnych źródeł finansowania działań lokalnych, współpracy z mediami. Cykl zajęć w ramach projektu obejmuje praktyczne warsztaty stacjonarne, a także indywidualny coaching/mentoring dla grup roboczych realizujących mikroprojekty.

ZAKŁADANE REZULTATY PROJEKTU:
• Przeprowadzenie 286 godzin warsztatów twórczych
• Realizacja 5 projektów społeczno-kulturalnych
• Organizacja koncertu finałowego oraz 2 wystaw (fotograficzna i plastyczna)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Projekt realizowany w ramach programu "Edukacja Kulturalna 2019".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN logo 100