Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


16 października 2019 /środa/ godz. 17.00 - "Magia ziół" - wykład oraz "Zdobienie motywami roślinnymi metodą decoupage" - warsztaty

Prowadzenie: Maria Jolanta Wolna, antropolog kultury i religii

W ramach projektu "Roczniki".

Wstęp wolny - Prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie miejsca pod nr tel. 32 248 62 40.

Zioła to rośliny z naszych łąk, pól i ogrodów - korzystamy z nich na różne sposoby – wytwarzamy z nich leki i kosmetyki, spożywamy jako przyprawy, ozdabiamy nimi nasze mieszkania i ogrody. W magii ludowej ceniono zioła za ich właściwości ochronne, oczyszczające i uzdrawiające. Rytualne palenie, ucieranie nasion w moździerzu, przechowywanie w woreczkach tuż koło serca to tylko przykładowe metody wydobywania czarodziejskiego działania ziół. Najbardziej znanym sposobem magów, wróżek i zielarzy było przed wiekami sporządzanie naparów, które należało wypijać samemu lub podawać innym. W jaki sposób stosowano różne popularne rośliny? Jakie działanie przypisywano koprowi, kolendrze, majerankowi, rozmarynowi i melisie czy pokrzywie? Którym z wymienionych ziół powierzano nie tylko problemy zdrowotne, ale i sercowe dowiecie się Państwo na wykładzie „Magia ziół – wiedza tajemna” 16.10.2019 r. o godz.17.00.

Po wykładzie zapraszam na warsztaty zdobienia motywami roślinnymi metodą decoupage.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Projekt ROCZNIKI ma na celu włączenie do aktywności kulturalnej Seniorów oraz młodzież w wieku 18-25 lat. Jest odpowiedzią na opracowaną w ramach projektu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016” diagnozę potrzeb kulturalnych mieszkańców Rudy Śląskiej oraz „Diagnozę partycypacyjną osób starszych” opracowaną przez rudzkie Stowarzyszenie Pro Ethica. W ramach projektu odbędą się zajęcia rozwijające zainteresowania Seniorów dotyczące fotografii, tańca, plastyki, teatru i nowoczesnych technologii. Najistotniejszym elementem projektu dającym poczucie sprawczości, będzie realizacja mikroprojektów w grupach międzypokoleniowych, inicjujących wspólnie z różnymi środowiskami, działania lokalne. Poprzez udział w zajęciach przygotowujących do realizacji mikroprojektów, uczestnicy zostaną wyposażeni w wiedzę z zakresu m.in.: zasad realizowania projektów, dostępnych źródeł finansowania działań lokalnych, współpracy z mediami. Cykl zajęć w ramach projektu obejmuje praktyczne warsztaty stacjonarne, a także indywidualny coaching/mentoring dla grup roboczych realizujących mikroprojekty.

ZAKŁADANE REZULTATY PROJEKTU:
• Przeprowadzenie 286 godzin warsztatów twórczych
• Realizacja 5 projektów społeczno-kulturalnych
• Organizacja koncertu finałowego oraz 2 wystaw (fotograficzna i plastyczna)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Projekt realizowany w ramach programu "Edukacja Kulturalna 2019".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN logo 100