Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


Regionalny Instytut Kultury w Katowicach koordynuje realizację programu "Bardzo Młoda Kultura" w latach 2016-2018 poprzez projekt operatorkultury.pl.

Naczelną ideą projektu jest zbliżenie sektorów oświaty i kultury w prowadzeniu edukacji kulturowej oraz wspieranie partnerstw na rzecz jej realizacji. Poprzez synergiczne wykorzystanie potencjałów ludzkich i instytucjonalnych obu wspomnianych sfer, możliwe będzie silniejsze oddziaływanie na bezpośrednich odbiorców zadania czyli społeczności lokalnych w województwie śląskim. To trzyletni proces zdobywania i dzielenia się wiedzą skutkujący zwróceniem uwagi na edukację kulturową jako na istotny element wpływający na budowanie pożądanych postaw społecznych i obywatelskich.

Główne cele projektu to:

  • Propagowanie nowoczesnych form edukacji kulturowej oraz świadomości, iż stanowi ona jedno z najważniejszych narzędzi budowania demokratycznego społeczeństwa opartego na otwartości, tolerancji i solidarności, a przy tym wspierającego twórczy eksperyment i propagującego egalitarne formy życia zbiorowego.
  • Poszerzenie zakresu osób, które mogą uczestniczyć w różnych formach edukacji kulturowej, w tym umożliwianie egalitarnego udziału w nich dzieci i młodzieży.
  • Wzmacnianie wiedzy, umiejętności i kompetencji osób, które zajmują się edukacją kulturową w Polsce, w tym nauczycieli, osób zatrudnionych w instytucjach kultury i tych działających w organizacjach pozarządowych.
  • Stwarzanie okazji do współdziałania osób zajmujących się edukacją kulturową, a reprezentujących sferę edukacji i kultury, a także kreowanie organizacyjnych, finansowych i merytorycznych podstaw tego rodzaju współpracy.
  • Prowadzenie działań popularyzujących znaczenie, rolę i doniosłość edukacji kulturowej wśród osób odpowiedzialnych za lokalne polityki społeczne i kulturalne, rodziców i prawnych opiekunów dzieci i młodzieży.
  • Identyfikowanie lokalnych potencjałów, których wykorzystanie wzmacnia edukację kulturową, a także rozpoznawanie przeszkód i barier dla jej rozwijania w regionie.
  • Propagowanie zwyczaju prowadzenia wieloletnich programów edukacyjnych w regionach, w tym wzmacnianie świadomości, iż efektywne działania z zakresu edukacji kulturowej powinny mieć systematyczny i długotrwały charakter, by przynosić pożądane rezultaty.

W konkursie dla partnerstw wzięli udział: Damian Belok (MCK) i Joanna Wojciechowska (Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej, ul. Lwa Tołstoja 1) - ich projekt pn. MOST NA TOŁSTOJA otrzymał grant w wysokości 7 tyś. złotych.

Projekt adresowany był do uczniów klas III Szkoły Podstawowej nr 4 (SP4)  w Rudzie Śląskiej (RŚl), wśród których były dzieci z typowo śląskich rodzin, jak i z rodzin napływowych. Był on realizowany przez tydzień na terenie RŚl, Zabrza i Świętochłowic. Podczas wycieczek, lekcji muzealnych i warsztatów realizowanych w SP4 i Miejskim Centrum Kultury (MCK) uczniowie poznali najciekawsze miejsca RŚl, poznali śląską kuchnię, pracę górnika, śląskie stroje, tańce i pieśni oraz obrzędy, zwyczaje i legendy. Wszystkie te działania prowadziły  do podniesienia uczniowskiej wiedzy na temat kultury Śląska, pogłębienia poczucia tożsamości regionalnej,  zintegrowania i zmniejszenia antagonizmów  (most) między „miejscowymi” oraz uczniami „napływowymi”.

W projekcie wzięło udział 15 uczniów, którzy  stanowią trzon „koła regionalnego”, stanowiącego projekt autorski zaakceptowany do realizacji w SP4.

Parterami w realizacji zadania było nie tylko MCK, ale także Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka.