Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


Projekt był wynikiem współpracy nawiązanej pomiędzy młodzieżowym zespołem folklorystycznym „Rudzianie” i dzięcięco-młodzieżowym zespołem „Moklandia” z Rudy Śląskiej, a młodzieżowym zespołem folklorystycznym „100 Uśmiechów”, działającym przy polskim Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie, pod patronatem Fundacji „Galeria Uśmiechów”. Współpraca ta została zawiązana za pośrednictwem osób, które obecnie działają na rzecz Fundacji KEZ.

Głównym celem tego projektu był rozwój kontaktów pomiędzy Polską a organizacjami młodzieżowymi, działającymi w społeczności polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Cel ten został osiągnięty dzięki działaniom twórczym – poprzez warsztaty teatralno - taneczne i pracę nad wspólnym spektaklem zespołu „100 uśmiechów”, Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie” oraz Grupy Teatralnej „Moklandia”. Głównymi odbiorcami i uczestnikami projektu była młodzież – grupa wywodząca się ze środowiska polskiej mniejszości na Litwie oraz grupa polska.

Zajęcia odbywały się w MCK. W  projekcie  wzięła  udział  młodzież  posiadająca  polskie  korzenie  mieszkająca  na  Litwie – około 20 osób oraz młodzież polska – około 25 osób, dla których pasją jest taniec i teatr. W ramach projektu został przygotowany i zaprezentowany  w  MCK spektakl pn. „Żar”, w reżyserii Teresy Jonas, instruktora „Moklandii”, z choreografią Gabriela Czapli, ówczesnego kierownika artystycznego ZPiT „Rudzianie” oraz Danuty Grydź z wileńskiego zespołu „100 Uśmiechów”. Spektakl  ten,  oparty  o  zwyczaje  i  obrzędy, które z racji wielowiekowej wspólnej historii znane są w Polsce i na Litwie, został zaprezentowany 15 sierpnia 2015r., w sali Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Istotną częścią projektu były także zajęcia z zakresu edukacji międzykulturowej. Oprócz warsztatów artystycznych, uczestnicy projektu  mieli okazję, dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, wziąć udział w warsztatach etnograficznych oraz edukacyjnym spacerze szlakiem rudzkich  zabytków.  Zorganizowana  została  całodniowa wycieczka do Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce oraz spotkanie integracyjne pn. „Dzień  polski” podczas, którego uczestnicy poznali nasze śląskie potrawy i tradycje z nimi związane.

Projekt, jego tematyka i cele, został tak skonstruowany, aby w jak największym stopniu zaspokoić zdiagnozowane wcześniej potrzeby uczestniczącej w nim młodzieży. Służył zaspokojeniu ich potrzeb edukacyjnych i intelektualnych w zakresie ich osobistych zainteresowań. Pomagał rozwinąć ich wiedzę historyczną kulturową i społeczną. Podnosił na wyższy poziom ich umiejętności warsztatowe w zakresie tańca i aktorstwa, wyposażał w nowe doświadczenia twórcze. Oprócz tego pozytywnie wpłynął na zaspokojenie potrzeb charakterystycznych dla ogółu środowiska młodzieżowego, takich jak:
- przynależność do grupy społecznej, formalnej i nieformalnej,
- pozyskanie nowych wiadomości, odmiennych systemów wartości, własnych umiejętności wzbogacanie rozwoju własnej osobowości poprzez nowe doświadczenia społeczne,
- potrzeba poczucia własnej wartości, akceptacja siebie,
- swoich dobrych stron oraz znajdowanie akceptacji siebie u innych,
- świadomość samodzielności i niezależności w działaniu–znajdowanie pozytywnej oceny w oczach dorosłych,
- potrzeba rozwijania własnych umiejętności i kreatywności.

Członkowie grupy partnerskiej aktywnie uczestniczyli na każdym etapie realizacji projektu. Uważamy, że jest to ich projekt, w którym organizacje partnerskie prowadziły tylko niezbędne działania koordynujące i organizacyjne.

Projekt „Razem pracujemy, razem się bawimy” miał duży walor w zakresie edukacji kulturalnej, zwłaszcza, że wzięła w nim udział tzw. „młodzież młodsza”. Jest to grupa wiekowa najbardziej podatna na wpływy zewnętrzne. Dostarczając im więc pozytywnych wzorców i przyczyniając się do zawarcia przyjaźni, mamy nadzieję, że będą również w życiu dorosłym kultywować swoje polskie pochodzenie, polskie tradycje, historię, kulturę, itp.

Uważamy, że każdy dobrze opracowany i zrealizowany projekt partnerski realizowany we współpracy partnerskiej organizacji polskich i polonijnych z różnych krajów, zawsze wywiera dobry wpływ na dane środowisko polonijne oraz wzmacnia więzi z Polską.

Współpraca:
DK Bielszowice, Miejskie Muzeum im. Maksymiliana Chroboka