Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


18 września 2019 /środa/ godz. 17.00 - "Ogrody świata" - wykład oraz "Zaprojektuj ogród marzeń" - warsztaty

Prowadzenie: Maria Jolanta Wolna, antropolog kultury i religii.

W ramach projektu "Roczniki".

Wstęp wolny - Prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie miejsca pod nr tel. 32 248 62 40.

Wykład „Ogrody świata – styl i kompozycja” jest prezentacją bogactwa stylów i różnorodności form kompozycji tworzenia ogrodów.

Na styl i kompozycję miały wpływ: zróżnicowanie roślinności, położenie geograficzne, filozofia, kultura oraz moda. I tak w zależności od kultury wyróżnia się m.in. ogrody angielskie, francuskie, japońskie, arabskie, hiszpańskie. Są też style inspirowane naturą: ogrody wiejskie, naturalne, rustykalne, romantyczne. Jest też styl nowoczesny, minimalistyczny, idealnie komponujący się z współczesną architekturą. Niedawno pojawił się zupełnie nowy styl, niezwykle romantyczny o którym dowiecie się państwo na wykładzie.

Warsztaty „Zaprojektuj Ogród Marzeń” będą miały formę techniki kolaż (collage) czyli wycinania i klejenia elementów związanych z ogrodami, tak by powstała praca ujmująca istotne dla każdego preferencje w tworzeniu własnego ogrodu marzeń. Wykład jest inspiracją dla tych warsztatów. Materiały będą przygotowane, lecz jeśli ktoś posiada kartki z elementami które byłyby odpowiednie dla jego koncepcji to prosimy o przyniesienie.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Projekt ROCZNIKI ma na celu włączenie do aktywności kulturalnej Seniorów oraz młodzież w wieku 18-25 lat. Jest odpowiedzią na opracowaną w ramach projektu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016” diagnozę potrzeb kulturalnych mieszkańców Rudy Śląskiej oraz „Diagnozę partycypacyjną osób starszych” opracowaną przez rudzkie Stowarzyszenie Pro Ethica. W ramach projektu odbędą się zajęcia rozwijające zainteresowania Seniorów dotyczące fotografii, tańca, plastyki, teatru i nowoczesnych technologii. Najistotniejszym elementem projektu dającym poczucie sprawczości, będzie realizacja mikroprojektów w grupach międzypokoleniowych, inicjujących wspólnie z różnymi środowiskami, działania lokalne. Poprzez udział w zajęciach przygotowujących do realizacji mikroprojektów, uczestnicy zostaną wyposażeni w wiedzę z zakresu m.in.: zasad realizowania projektów, dostępnych źródeł finansowania działań lokalnych, współpracy z mediami. Cykl zajęć w ramach projektu obejmuje praktyczne warsztaty stacjonarne, a także indywidualny coaching/mentoring dla grup roboczych realizujących mikroprojekty.

ZAKŁADANE REZULTATY PROJEKTU:
• Przeprowadzenie 286 godzin warsztatów twórczych
• Realizacja 5 projektów społeczno-kulturalnych
• Organizacja koncertu finałowego oraz 2 wystaw (fotograficzna i plastyczna)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Projekt realizowany w ramach programu "Edukacja Kulturalna 2019".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN logo 100