Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


22 września 2020 /wtorek/ godz. 17.00 - "Historia tańca" - wykład  - w ramach projektu „Aktywny obywatel, aktywne społeczeństwo – lokalne inicjatywy społeczne”

Prowadzenie: Maria Jolanta Wolna, antropolog kultury i religii

Wstęp bezpłatny - wejściówki do odbioru w kasie MCK

Taniec towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Historia tańca rozpoczyna się już w paleolicie jego przedstawienia znajdujemy na ścianach jaskiń i mają one związek z magią myśliwską. Na przestrzeni wieków to taniec i pieśni przekazywały z pokolenia na pokolenie historię, legendy i tradycje. Taniec towarzyszył ludziom w ważnych wydarzeniach: narodzin, przejścia w dorosłość, zaślubin, śmierci oraz wojny. Były też tańce związane z porami roku - najczęściej miały charakter tańca w kręgu, a ich celem było umacnianie jedności grupy, zapewnienie plonów, pełniły też funkcje uzdrawiające. Każda dziedzina życia miała swój taniec, który wyrażał emocje ukazane poprzez ruch i gest. Chrześcijaństwo odrzuciło taniec - był wręcz zakazany jako grzeszny, ponieważ miał związek z kultami przedchrześcijańskimi związanymi z kultami płodności. Ale był taniec ludowy, z czasem pojawiły się tańce dworskie. Pod koniec XIX wieku taniec stał się narzędziem umacniania tożsamości narodowej. Pojawiły się wtedy tańce narodowe. Jednym z nich stało się tango argentyńskie, które będzie tematem następnego wykładu. W Nowym Świecie mieszanka kultur afrykańskiej i europejskiej przyczyniła się do powstania tańców latynoamerykańskich oraz dzisiejszych form towarzyszących kulturze popularnej.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Wykład realizowany w ramach projektu pn. projektu „Aktywny obywatel, aktywne społeczeństwo – lokalne inicjatywy społeczne” przez Fundację Społeczno – Kulturalną “Gloria Cultura”, we współpracy Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

„Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” 

NIW 200  FIO 200 

 Realizator projektu:

Gloria Cultura 150

Współpraca partnerska:

MCK logo 150