Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


Od 19 lutego do 18 marca 2020 wystawa w Galerii "Fryna" w MCK

"Zatrzymać czas" - wystawa artystów Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury: Ewy Ambroziak, Edyty Jachowicz-Bąk, Witolda Bąka i Jerzego Gajewskiego

Wstęp wolny

Ewa Ambroziak

Urodzona w Rudzie Śląskiej, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie na kierunku plastyka. Po studiach nawiązała współpracę z absolwentkami tej uczelni, mieszkankami Śląska, co zaowocowało kilkoma wystawami w rodzinnych miastach. Obecnie związana z Orzegowską Grupą Twórców Kultury działającą przy Centrum Inicjatyw Społecznych i Galerii Czapla, która od kilku lat prezentuje swoje prace w wystawach zbiorowych. Przedstawia w swoich obrazach urodę śląskiego pejzażu oraz rodzimej architektury wydobywając z nich swoiste piękno poprzez grę światła i koloru. Na co dzień pracuje jako nauczycielka plastyki wspierając młodzież w działaniach twórczych i propagując sztukę.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Edyta Jachowicz – Bąk

Malarstwo jest dla artystki doznaniem światła, koloru, przestrzeni i czasu. Motywy kwiatów pokazuje w różnym świetle, eksperymentuje z kolorem. Stworzona przez artystkę przestrzeń bywa mimetycznym odzwierciedleniem pejzażu, bywa też artystyczną kreacją zanurzoną w palecie barw, zamkniętą w ulotnej przestrzeni.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Witold Bąk
Tematem prac artysty są kobiety, stara się oddać ich zmysłowość i tajemniczość, co wpływa na klimat tych obrazów. Zawsze pozostawia odbiorcy jakiś element niedopowiedzenia, otwiera to możliwość wielu interpretacji i tworzy nastrój obrazu. Subtelne piękno kobiecego ciała uchwycone w wyjątkowej, intymnej chwili tworzy motyw przewodni prac.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jerzy Gajewski

Poprzez miejsce urodzenia związany jest z Ziemią Łowicką. Malarstwo traktuje jako swoją życiową pasję i rodzaj wewnętrznej wędrówki „w głąb siebie”. Prezentuje nurt malarstwa intuicyjnego, maluje i rzeźbi z wyobraźni. W wielu pracach można dostrzec elementy symboliki chrześcijańskiej. Jego sztuka jest surrealistyczna, inspirowana przede wszystkim wątkami ludowymi, religią i mitologią.