IMPREZA ODWOŁANA - Szczegóły TUTAJ
17 kwietnia 2020 /piątek/ godz. 18.00 - "Gita Story" - śląska komedia muzyczna
Bilety w cenie: 30 zł (parter), 20 zł (balkon)
Bilety grupowe (min. 10 osób) w cenie: 15 zł/os (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Rudzka Karta Seniora: rabat 20 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Rudzka Karta Rodziny 3+: rabat 50 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Uwaga! Promocje nie łączą się.
Uwaga! Na spektakl zapraszamy także w dniu: 8 maja 2020
Bynek to szczery, dobry ślonski synek. Zdzich, choć przybył z Łodzi, pracuje razem z Bynkiem, przyjaźnią się i rozmawiają wiele o życiu, w tym oczywiście – a jakże – o kobietach! Suwnicowo Gita wpadła Zdzichowi fest w łoko… ale czy chłopak spoza Śląska ma u niej szanse? I czy intencje Zdzicha są naprawdę szczere? Gita także szuka miłości, pod czujnym okiem kamratek z placu – Lusi i Kristy. No i jest jeszcze ojciec… Kogo on widziałby u boku swoij jedynej cery? Hanysa ze Rudy czy hoteloka z Łodzi? Warto dodać, że w rozwiązaniu tych wszystkich trudnych dylematów ważną rolę odegra… stracony lać. Zwłaszcza, że nawet na Janasa nie do sie kupić nowych!
Zapraszamy na pełną humoru śląską komedię muzyczną w reżyserii i według scenariusza Zbigniewa Stryja – popularnego aktora, reżysera, autora wierszy, piosenek i sztuk teatralnych. To ciepła, swojska opowieść o Śląsku, jego mieszkańcach i wartościach, opowiedziana przezabawnymi dialogami i piosenkami śląsko – polskimi. Zapraszamy na widownię – pomóżcie Gicie odnaleźć lać ... no i właściwego szaca!
Tekst i reżyseria: Zbigniew Stryj
Kompozycje muzyczne: Grzegorz Spyra, Bogdan Kisiel
Kostiumy: Dorota Zeliszek
Kierownictwo muzyczne: Marzena Mikuła-Drabek
Korepetycje wokalne: Martyna Kubiak
Ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk
Inspicjent/koordynator: Weronika Skalska
Prapremiera: 5 października 2019, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty
Występują: Anna Białoń, Jolanta Niestrój-Malisz, Nina Siwy, Jakub Podgórski, Zbigniew Stryj, Jan Woldan
ZOBACZ spot promujący spektakl - TUTAJ oraz videorelacje ze spektaklu przygotowane przez: Śląska.tv oraz COMTV.pl
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Gita story, czyli o bohaterach słów kilka...
GITA - w tej roli Anna Białoń, aktorka, reżyser, pedagog
Gita wychowana w tradycyjnej śląskiej rodzinie Szulców, młoda, piękna - „fto roz jom ujrzoł, tyn tracioł spokój, to najpiekniejszo na dziołchów milion” - suwnicowa w hucie. Mimo swojej nieprzeciętnej urody, dziewczyna twardo stąpa po ziemi, jest pracowita, gospodarna, zawsze gotowa do pomocy swojej rodzinie i przyjaciółkom. Choć generalnie zadowolona ze swojego życia, nie czuje się do końca spełniona - do szczęścia brakuje jej męża. O tym, że Gicie „chopa trzeba” wiedzą doskonale także jej ojciec oraz kamratki z placu. Wszyscy usiłują pomóc w znalezieniu odpowiedniego szaca, ale każdy z nich ma nieco inną wizję kandydata idealnego…
W rolę Gity wciela się Anna Białoń - animator kultury, pedagog, reżyser, założycielka Teatru Figa. Absolwentka reżyserii teatru dzieci i młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, a także Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich oraz festiwalach teatralnych. Współpracowała z Lekkim Teatrem Przenośnym grając w spektaklu pt. ,,Szczęście” oraz ,,Druga strona obrazu”. W Teatrze Figa wyreżyserowała i zagrała w spektaklach: ,,Kobietkowo”, ,,Zupa na zicher”, ,,Detoksss…”. Od kilku lat prowadzi dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, dzieląc się swoją pasją. Prowadzi także zajęcia z osobami dorosłymi i seniorami.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
OJCIEC - w tej roli Zbigniew Stryj, także autor tekstu i reżyser spektaklu, aktor i dyrektor arystyczny Teatru Nowego w Zabrzu
Ojciec mieszka wraz z żoną na tym samym placu, co ich ukochana córka Gita. Robota i rodzina to główne wartości, którymi kieruje się w życiu Pan Szulc, a jego oczkiem w głowie jest córka. Uczyniłby wszystko, by była szczęśliwa, dlatego w swoich codziennych modlitwach zawraca głowę Najwyższemu prosząc o dobrego męża dla Gity, choćby i nawet ten był gorolem! Zbulwersowany tym faktem Ponbóczek, po wielkim „larmie w Niebie” postanawia wysłuchać żykanio Szulca…
Zbigniew Stryj to popularny aktor, reżyser, autor tomików poetyckich, utworów dramatycznych i scenariuszy teatralnych. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, zagrał ponad 40 ról teatralnych. Jest laureatem kilkunastu nagród, między innymi Złotej Maski za rolę Alfreda w „Mężu i Żonie” A. Fredry i Hanysa 2009. Występował również w wielu filmach m.in.: „Gorący czwartek”, „Barbórka”, „Co słonko widziało”, „Drzazgi”, „Generał Nil”; a także w serialach telewizyjnych, m.in. „Święta wojna”, „Na Wspólnej”, „M jak miłość”. W 2007 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uzyskał nagrodę za męską rolę drugoplanową w filmie „Benek” w reż. R. Glińskiego. Autor kilku tomików poetyckich, utworów dramatycznych (m.in. „Żywi ludzie”, „Obraz”, „Musi przyjść”) i scenariuszy teatralnych („Ojcowizna”); pisze też teksty piosenek, również w gwarze śląskiej.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
KRISTA - w tej roli Jolanta Niestrój-Malisz, aktorka Teatru Nowego w Zabrzu
Krista to koleżanka Gity, mieszkająca po sąsiedzku. Wraz Lusią pomaga przyjaciółce w znalezieniu odpowiedniego partnera życiowego, zwracając jej uwagę na fakt, że „trysura to nie wszystko!” - najważniejsze jest uczucie bliskości z mężem, a miłość i rodzina to największe wartości. Krista nie podziela zachwytu Szulcówny nad Zdzichem – przybysz z Łodzi nie zdobył jej zaufania, uważa, że ma on w głowie tylko „łobiod, geltag, pryk”. Kamratki postanawiają więc poddać łódzkiego „hoteloka” testowi, aby sprawdzić uczciwość jego zamiarów wobec Gity…
Rolę Kristy kreuje Jolanta Niestrój – Malisz. Aktorka teatralna i filmowa. Występowała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (1978-1983 i 1984-1986) oraz w kabarecie "Kuba i przyjaciele", była jednym z twórców programu "Na granicy" kabaretu "Tey" Zenona Laskowika. Od 1986 związana jest z Teatrem Nowym w Zabrzu. Jest aktorką wszechstronną, zdecydowanie charakterystyczną, co skrzętnie wykorzystywane bywa przez reżyserów. Zdarza się, że w obrębie jednego spektaklu jest obsadzana w kilku drugoplanowych rolach – każdej z nich nadając rys charakterystyczny. Lubi przedstawienia, w których można wyśpiewać się do woli, dlatego z sentymentem wspomina tytułowe role w „Madame Sans-Gene” i w „Jadzi wdowie”. Ceni swoją Kasandrę w „Odprawie posłów greckich”, ale nigdy nie odżegnywała się od farsy, bo prywatnie potrafi się śmiać równie szczerze, jak widzowie, oglądający ją w „Farsie na trzy sypialnie” czy w „Skoku z łóżka”. Występowała także w filmach i serialach telewizyjnych, m.in.: „Barbórka”, „Oda do radości”, „Kryminalni”. Jest laureatką wielu nagród m.in. wyróżnienia aktorskiego Ministra Kultury i Złotej Odznaką Honorowej „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
LUŚKA - w tej roli Nina Siwy, aktorka Teatru "Figa" oraz Lekkiego Teatru Przenośnego, konferansjerka, nauczycielka
Luśka - jedna z dwóch kamratek z placu, najlepszych przyjaciółek tytułowej Gity. Szczęśliwa mężatka - choć mo „chopa ze glacom”, to najważniejsze, że pracowitego i pomagającego w domu – umie ugotować obiad i wytrzeć kurze, lecz – jak przyznaje Lusia - „łon jest taki po trysurze!”. Mama Achimka, energiczna i wesoła - zwraca uwagę Gity na męskie wady i zalety, doradzając w doborze stosownego kandydata na męża.
Rolę Lusi odgrywa Nina Siwy. Nauczycielka, aktorka, konferansjerka, wielbicielka kultury, sztuki, teatru i poezji. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt "Ze sztuką mi do twarzy" w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa "Towary liryczne Agnieszki Osieckiej". Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: "Scenariusz dla samotnych kobiet", "Kriss", "Mruczę, więc jestem". Wystąpiła w spektaklu "Druga strona obrazu" Teatru Konfraternia Miłośników Zacnej Sztuki Scenicznej. Gra w Teatrze Figa w MCK, w spektaklach: "Kobietkowo", "Zupa na zicher", „Detoksss...” Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in. "Taki Festiwal pamiętam...", "Poezja duszy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej", "Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach". Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań "Krakowskiego Salonu Poezji" w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
BENEK - w tej roli Jan Woldan, aktor Studia Musicalowego STEP Tomasza Micha
Benek to młody brygadzista w hucie. Prawdziwy śląski karlus- jest uczciwy, pracowity, zaradny i uczynny, szanuje pracę i ma poważne podejście do życia. Przyjaźni się ze Zdzichem z Łodzi, mimo, że nie zawsze się rozumieją, nie wyznają także do końca tych samych wartości. Benek uważa, że najważniejsze w relacji damsko-męskiej jest uczucie, a mężczyzna musi stanowić oparcie dla kobiety. Poprzez czyny i zaangażowanie pragnie pokazać Gicie to, czego nie do końca potrafi ubrać w słowa. Choć początkowo uważa, że nie ma szans – „łona jes nojwyższo klasa...a jo leber! Kync mamlasa”, na pomoc przychodzi mu stracony przez wymarzoną dziewczynę lać…
W rolę Benka wciela się Jan Woldan. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym. Absolwent Policealnej Szkoły Aktorskiej Art-Play Doroty Pomykały i Danuty Schlette w Katowicach. W 2012 roku uczestniczył w warsztatach teatralnych w Państwowej Szkole Teatralnej w Krakowie organizowanych przez Fundację Sceny im. Stanisława Wyspiańskiego. Członek Teatru i Studia Musicalowego STEP Tomasza Micha, gdzie gra w spektaklach: "Rollercoaster", "Hotel Czarna Magnolia", "Jak nie my to kto?", "Ja się boję sama spać", "Zbrodnia i kara", "Poprawiny". W 2017 roku jako członek chóru Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" śpiewał wraz z Andreą Bocellim w krakowskiej Tauron Arenie. Finalista konkursu piosenki 34 Przeglądu Kabaretowego PAKA. W 2019 roku brał udział w rekonstrukcji 100 rocznicy Powstań Śląskich w Mysłowicach u boku m. in. Zbigniewa Stryja, Dariusza Niebudka, Jacka Kawalca.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
ZDZICHU - w tej roli Jakub Podgórski, aktor m.in. Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru Śląskich w Katowicach
Zdzich pochodzi z Łodzi, gdzie – jak twierdzi – żyje dostatnie z rodzicami, jednak natura włóczykija przygnała go na Śląsk. Pracuje z Benkiem w hucie, mieszka w hotelu robotniczym i deklaruje chęć nauki śląskiej mowy i patrzenia na świat. Różni się jednak od swojego kolegi – uwielbia modne ubrania, ważne są dla niego pieniądze i dobra zabawa. Uważa, że jest „niczego sobie kawalerem”, dla którego nadszedł czas na ożenek – trzeba jedynie znaleźć stosowną partię. Czy suwnicowa Gita, która wpadła Zdzichowi w oko, sprosta jego oczekiwaniom?
W roli Zdzicha zobaczymy Jakuba Podgórskiego. Aktor młodego pokolenia, współpracował z Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Groteska w Krakowie, Fabryką Kultury i Teatrem Gliwicka 9a. Jest absolwentem Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. Jak sam mówi, teatr to dla niego „dialog oraz życie”, a aktorstwo to „życiowa droga”. Marzy o roli, której jeszcze nikt nie stworzył. Jego wybór padł właśnie na aktorstwo, gdyż w dzieciństwie pragnął zostać… każdym. Wystąpił m.in. w takich spektaklach jak: „Podróż do wnętrza pokoju”, „Wesele”, „To, co najpiękniejsze”, „Dziady”, „Hamlet”, „Pan Tadeusz muzycznie”, „Śmietnisko”, czy „Kształt rzeczy”.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Autor zdjęć: Bartek Golik
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Partnerzy:
- Teatr Nowy w Zabrzu
- Restauracja Parkowa
- - - - - - -
Patronat medialny:
- Goniec Górnośląski - relacja z premiery: TUTAJ
- Śląska.tv - videorelacja ze spektaklu: TUTAJ
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Spektakl został wyprodukowany z okazji obchodów Jubileuszu 60-lecia Miasta Ruda Śląska przez Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty we współpracy z Teatrem Nowym w Zabrzu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zdjęcia ze spektaklu: Bartek Golik